Akar: İsveç ve Finlandiya NATO üyelik taahhütlerini hala yerine getirmedi

0 Comments

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımını ancak bu ülkeler tarafından verilen taahhütler yerine getirildikten sonra onaylayacaktır ki bu şu ana kadar gerçekleşmemiştir. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada

“İsveç ve Finlandiya tarafından imzalanan taahhütler var. Bu taahhütlerin yerine getirilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Bu memorandumun [ülkelerin NATO’ya katılım sürecinin] sonu değil, başlangıcı olduğunu vurguluyoruz. Parlamento kararını bu taahhütlerin yerine getirilmesinin ardından alacaktır. İsveç ve Finlandiya’daki durumu yakından takip ediyoruz. Bu ülkelerde provokatif eylemlerin halen devam etmekte olduğunu üzüntüyle not ediyoruz. Hem İsveç hem de Finlandiya’nın somut adımlar atmasını bekliyoruz” dedi.

Finlandiya hükümeti 5 Aralık’ta NATO üyeliğine ilişkin bir yasa tasarısını Finlandiya parlamentosuna gönderdi. Temmuz ayı başında Finlandiya ve İsveç Dışişleri Bakanları ile Kuzey Atlantik İttifakı üyesi 30 ülkenin büyükelçileri, iki ülkenin NATO üyeliğine ilişkin protokolleri blok merkezinde düzenlenen resmi bir törenle imzaladı. Helsinki ve Stockholm, belgeler ittifakın tüm ülkeleri tarafından onaylandıktan sonra NATO’ya katılacak.

Şu ana kadar NATO üyesi 30 ülkeden sadece ikisi, Macaristan ve Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın katılımına ilişkin protokolü onaylamamıştır. Ankara özellikle Stockholm ve Helsinki’den onay karşılığında Türkiye’ye karşı terör faaliyetleriyle bağlantılı Kürt aktivistlerin yanı sıra 2016’da Türkiye’deki askeri darbe girişimine karışanların iadesini talep etti. Bunların arasında daha önce NATO’nun uluslararası yapılarında çalışmış olan ve daha sonra Finlandiya ve İsveç’e sığınan eski Türk askeri personeli de bulunmaktadır.

Leave a Reply