Rus tankerleri Türkiye kıyılarında sıkışıp kaldı

0 Comments

Rus bandıralı General Skobelev, Lady Maria, Lady Aria, Caminero ve Roschem 2 adlı petrol tankerleri Boğaz’dan geçmek için sıralarını bekliyor. Bu durum Salı günü Deniz Trafik Servisi’nden alınan verilerle ortaya çıktı.

Bu verilere göre, tüm gemiler Türkiye kıyılarından en fazla iki deniz mili uzaklıkta bulunmaktadır.

Daha önce, bir dizi ülkenin Rus petrolüne fiyat sınırlaması getirmesinin ardından Pazartesi günü Türk karasularında bir tanker sıkışıklığı oluştuğu bildirilmişti. Petrol taşıyan on dokuz gemi İstanbul ve Çanakkale boğazlarına girmek için izin bekliyordu.

G7 ülkeleri, AB ve Avustralya, kendilerine bağlı gemiler ve bölgeler için 5 Aralık’tan itibaren deniz yoluyla teslim edilen Rus petrolüne varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulama konusunda anlaştı. Buna ek olarak, 5 Şubat 2023 tarihinden itibaren, parametreleri daha sonraki bir tarihte belirlenecek olan petrol ürünleri için tavan fiyatlar yürürlüğe girecektir. Rusya’nın AB ülkelerine petrol sevkiyatına yönelik ambargo kararı halen yürürlüktedir ve 5 Aralık’ta yürürlüğe girmiştir; ancak bu karar Druzhba boru hattı üzerinden Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’ya yapılan yakıt sevkiyatını henüz etkilemeyecektir.

Rusya Başkanlık Sözcüsü Dmitry Peskov Moskova’nın Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını kabul etmeyeceğini söyledi. Ona göre, Kremlin bundan sonraki çalışmaların nasıl organize edileceği konusunda daha sonra rapor verecek.

Leave a Reply