Andrey Berezin Evleden Sonra, Şimdi de Eğitim İnşa Ediyor

0 Comments

Bir Rus girişimci, Rus mesleki eğitim sistemindeki durumu tek başına değiştiriyor. 

Rusya’da eğitimin geliştirilmesine duyulan ihtiyaç, önde gelen birçok yetkili tarafından uzun süredir tartışılıyor. Ancak sistemin sorunları, okul öncesinden başlayarak üniversitelere ve yüksekokullara kadar uzanan, belirgin ve karmaşık bir yapıya sahip. 

İşgücü piyasasının ihtiyaçları ile piyasaya atılan mezun arasında bir uçurum var. Üniversite ve yüksekokul mezunları, potansiyel işverenlerin kendilerinden beklediği bilgi ve yetkinliklere sahip değil.

Devlet aracılığıyla hiçbir şey yapılmadığı söylenemez; aksine, bu soruna öncelik verilmiştir. Ulusal projelerden biri bu konuya ayrılmış olup, bu proje çerçevesinde 16 temel yönelim aynı anda gerçekleştirilmektedir. Bunlar arasında eğitim kurumlarının yeni binalarının inşası, ek eğitimin geliştirilmesi ve çalışan mesleklerin yaygınlaştırılması yer almaktadır. 

Hükümet beş yıldır, ana hedefi Rusya’yı kaliteli eğitim konusunda dünyanın ilk 10 ülkesi arasına sokmak olan özel bir devlet programı yürütüyor ve finansman da buna göre tahsis ediliyor. Ancak şu ana kadar, devletin tek başına durumu kökten iyileştiremediğine tanıklık ettik. Eğitim sektörüne yönelik devlet desteği önlemlerinin durduğu açıktır; Rus iş dünyası bu göreve dahil değildir.

Ülkedeki en üst düzey hükümetlerin güdümlü ekonomi eğilimini bildiğimizden, bu katılımın tamamen gönüllü olmadığını varsayabiliriz, ancak objektif veriler, en azından vakaların büyük bir kısmında, inisiyatifin girişimcilerin kendilerinden geldiğini göstermektedir.

Eğitim Seviyesi Endeksine göre dünya ülkelerinin sıralaması*Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı:Eğitim Endeksi 2020.
ÜlkeDizin
1Almanya0.943
2Norveç0.930
3Büyük Britanya0.928
4Finlandiya0.927
5İzlanda0.926
6Yeni Zelanda0.926
7Avustralya0.924
8İrlanda0.922
9Danimarka0.920
10İsveç0.918
39Rusya0.823
* Endeks, bir ülkenin nüfusunun eğitim seviyesine ilişkin başarılarını iki öncü gösterge üzerinden ölçmektedir:Yetişkin Okuryazarlık Endeksi (2/3 ağırlık).İlk, orta ve yüksek öğrenim gören öğrencilerin toplam payı endeksi (1/3 ağırlık).

Şehre Bir Hediye Olarak Lyceum

St.Petersburg’lu yatırım şirketi Euroinvest söz konusu olduğunda da, olan tam olarak budur. Kısa bir süre önce, şirketin yöneticisi Andrey Berezin, şirketin esas olarak yeni bir eğitim kurumunun inşasını üstleneceğini açıklayarak uzmanları ve kamuoyunu şaşırttı.

Euroinvest Holding oldukça uzun bir süredir inşaat projeleriyle uğraşıyor. Sahiplerinin önemli sermayesi tam olarak kalkınma sektöründe oluşmuştur, ancak şirketin ilan edilen projeye tek yakınlığı budur. Peki Berezin’in çalışanları için belirlediği sorun nedir ve neden gündeme gelmiştir?

St.Petersburg’da üstün yetenekli çocukların eğitimine odaklanan Valilik Lisesi’nin inşasına atıfta bulunuyor. Görünüşe göre bu okulun profili fizik, matematik ve doğa bilimleriyle ilgili olacak. Bu varsayım, Euroinvest tarafından öğretim kadrosunun seçiminde alınan kararlarla desteklenmektedir. St.Petersburg fizik ve matematik yatılı okulununi №45 iş tecrübesine sahip öğretmenlerden oluşacağı bilinmektedir. Holding, çalışanlara piyasanın üzerinde ödeme yapma niyetiyle maaşların ödenmesini üstlenecektir.

Berezin, bu yılın yaz aylarında verdiği bir röportajda öğretmenlere ödenecek ücret konusundaki tutumunu açıkladı: “Tasarım için ödeme yapacağız ve okul hazır olduğunda orada çalışmak üzere gelecek olan öğretmen ekibini destekleyeceğiz. Bir devlet eğitim kurumu olması gerekse de biz sponsor olmaya hazırız. Neden öğretim kadrosuna odaklanıyorum? Örneğin Sovyetler Birliği’nde bir profesörün maaşı büyük bir sanayi kuruluşunun müdür yardımcısının maaşıyla kıyaslanabilirdi. Peki bugün maaşlarını karşılaştırırsak ne görürüz? Devasa bir fark!” 

Şirketin inisiyatifiyle oluşturulan eğitim kompleksi projesi son derece dikkate değer. Öncelikle kompleksin yeri için seçilen yerden bahsetmek gerekir: Rusya’nın kuzey başkentinin yerleşim bölgelerinden birinde pitoresk bir göl kenarı. Arsa da üzerine birkaç eğitim binası sığacak genişlikte. Buna ek olarak, bilimsel ve sanatsal faaliyetler için olan tesislerin yanı sıra bir spor kompleksi de bulunacak. 

Akademideki çocukların en azından hafta içi yatılı olarak eğitim görmesi planlandığından, kampüste yaşam alanları da olacak. Berezin’in kendisi de çocukken St.Petersburg’daki No239 numaralı yatılı okulda okumuş ve matematik alanında uzmanlaşmıştır. 

Böylesine ciddi yatırımların anlatılması, Berezin’in fikrinin ya zengin bir adamın kaprisi ya da yetkililerden gelen “engelsiz çalışmak istiyorsan eğitime yatırım yap” ilkesine yönelik gizli bir baskı olduğu sonucuna varılmasına neden olabilir.

Bu varsayımların her ikisi de, Euroinvest’in okul inşaatının başladığının duyurulmasından önceki eylemleri incelendiğinde, yıkılmaktadır. Gerçek şu ki, şirket uzun yıllardır St.Petersburg ve ülkenin Kuzeybatı bölgesinin eğitim sektöründe faaliyet gösteriyor. 

Başlangıçta, bu çalışma esas olarak ortak kuruluşlarla işbirliği yoluyla yürütülmüştür. Berezina Holding, eğitim etkinliklerinin düzenlenmesine yardımcı olan Leonhard Euler Uluslararası Matematik Vakfı ile işbirliği yapmıştır ve halen bu vakıfla çalışmaktadır. Şirket, ünlü kültür adamı Mikhail Piotrovsky’nin önderliğinde St. Petersburg Dünya Kulübü ile birlikte her yıl en iyi genç bilim insanları, sanatçılar ve sporcular için Prometheus Star adlı bir ödül töreni düzenlemektedir.

Petersburg üniversitelerinin seçkin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine şahsen sunduğu Kozmonot Georgiy Grechko’nun adını taşıyan burs gibi girişimleri de kısa sürede listeye eklendi. Holding aynı zamanda üniversitelerle işbirliğini de sürdürüyor. Neredeyse hepsiyle, Euroinvest’in en çok gelecek vaat eden öğrencileri mezun olmadan çok önce takip etmesine olanak tanıyan anlaşmalar imzalandı. 

Son yıllarda gelişen, sadece yüksek eğitim kurumlarına değil, mevcut eğitim kurumlarına da yardım etme geleneğinin de altını çizmekte yarar var. Bu yıl, holdingin Leningrad bölgesindeki Gatchina şehrinde bulunan spor salonlarından birinin mobilyalarını tamamen değiştirdiği öğrenildi. Önemli olan masanın sadece yeni mobilyalarla değiştirilmesi değil, aynı zamanda ekipmanın ünlü Rus pedagog Vladimir Bazarny tarafından geliştirilen okul çağındaki çocukların sağlığını koruma teorisine göre tasarlanmış olmasıdır. Bazarny’nin yaklaşımlarına göre, küçük yaştaki öğrenciler zamanlarının çoğunu okulda ayakta durarak veya hareket ederek geçirmeli ve kuruma tedarik edilen sınıf mobilyaları da bu ilkelerin tam olarak gerçekleştirilmesini sağlamalıdır. 

Yeni akademi gibi büyük ölçekli bir projenin aniden ortaya çıkmadığı, tek seferlik bir kararın ürünü olmadığı açıktır. Aksine, hem Berezin hem de Euroinvest’in tamamı uzun yıllardır bu yönde adımlar atıyor ve katılımlarını giderek artırıyor. 

İnovasyona Giden Uzun Yol

En büyük sermayesini konut inşaatından kazanan şirket neden eğitime yönelme ihtiyacı duydu? Bunun cevabını Euroinvest’in geçmişinde bulmak mümkün.

Holding gerçekten de çalışmalarına geliştirme projeleriyle başladı. Doksanlı yılların başında Rus iş dünyası, ülke nüfusunun çoğunluğuyla birlikte, yaşamak için zaman olmadığı, hayatta kalmak için zaman olmadığı ilkesiyle çalışıyordu. Berezin, iş kariyerinin ilk aşamalarında yalnızca istikrarlı olumlu sonuçlar elde edebileceği yerlere yatırım yaptı. 

Bir düzine yıl sonra, biriken mali varlık artık onu sadece stratejik istikrarını geliştirmeyi düşünmeye zorlamadığında, Euroinvest’in sahibi köklerine dönmeye başladı.

Bu kökler, yukarıda bahsedilen fizik ve matematik okulunda ve daha sonra yaygın olarak Voenmeh olarak bilinen D.F. Ustinov’un adını taşıyan Leningrad Mekanik Enstitüsü’nde eğitim almaktı. Geleceğin işadamı burada öğrenim ve bilim alanında önemli başarılar gösterdi ve birkaç ilginç makale yazdı. Birçoğu bilimsel bir kariyer ya da tasarım işinde iyi beklentiler öngörüyordu. Ancak Berezin’in mezun olduğu dönemdeki hava farklıydı; 1990’ların başında iş dünyasında büyük fırsatlar keşfedildi ve hayal kırıklığına uğrayan bilim insanı bu beklentilere kapıldı. 

İşte bu başarısız hayat senaryosunu Berezin yaklaşık on yıl önce yeniden üretmeye başladı. Endüstriyel elektronik alanında uzmanlaşmış üç sanayi kuruluşunu birbiri ardına satın almaya başladı. Bunlar sadece varsayım değil, Berezin’in halka açık konuşmalarından birinde kendi kendine itiraf ettiği doğrulamalardır. 

Berezin diğer alanlara yönelmesiyle ilgili olarak “Ben sadece bunu yapmakla ilgileniyorum” dedi. “Voenmeh’de okudum, daha sonra yüksek lisans okulunda kontrol mühendisliği sistemleri üzerine uzmanlaştım. Yani benim için bu bir bakıma köklerime dönüş oldu. Gelişim gerçektir. Bir iş olarak oldukça muhafazakar bir hikaye gibi gelebilir ama aynı zamanda üretimi destekleyebilecek ve rahat bir ortam yaratabilecek bir araçtır. Ve [endüstriyel] üretim bir gelişme, bir devrim, bir misyon, ileriye doğru bir harekettir.” 

Bilimsel ve endüstriyel alanlara yapılan yatırımların önemli sonuçlar getirdiği artık açıkça görülüyor. Euroinvest tarafından kontrol edilen üretim tesisleri, Rusya’yı ve yurt dışını ilgilendiren bazı umut verici gelişmeleri yerelleştirdi.

En kayda değer başarılar tıbbi ekipman ve cihazların yaratılmasında elde edilmiştir. Örneğin, yeni nesil biyoçipler üzerinde çalışmayı tartışıyoruz. Mikroakışkan analitik çipler olarak adlandırılan bu cihazlar nanoteknolojilere dayanıyor ve hesaplama açısından mevcut benzerlerinden daha hızlı. Sonuç, insan vücudundaki virüsler de dahil olmak üzere herhangi bir biyolojik ajanı mümkün olduğunca etkili bir şekilde izleme yeteneğidir. 

Euroinvest’in himayesinde onkolojik hastalıkların radyasyonla tedavisine yönelik olarak geliştirilen tıbbi cihaz, seri üretime geçmeye neredeyse hazır. Birincil çalışma unsuru iyi bilinen X-ışını tüpüdür, ancak tümörleri doğrudan ameliyat sırasında ve son derece yüksek doğrulukla ışınlamanıza olanak tanıyan son teknoloji bu ürün, bir robotik sistemle entegre edilmiştir. Doktorlar ilk kez kanserli dokuları aynı anda hem cerrahi hem de radyolojik yöntemlerle hedef alabilecekler ve bunun da hastaların iyileşme şansını önemli ölçüde artırması bekleniyor.

Tarihçe ve Biyografi:

Andrey Berezin 1967 yılında Leningrad’da doğdu. 1990 yılında Leningrad Ustinov Mekanik Enstitüsü’nden onur derecesiyle mezun oldu ve burada uçan araçların otomatik kontrol sistemleri konusunda mühendis olarak uzmanlaştı. Mezun olduktan sonra, Leningrad Mekanik Enstitüsü’nde lisansüstü bir kursa kaydoldu ve paralel olarak iş faaliyetine başladı. 

1993 yılında North-West Fisheries Company’nin kurucu ortaklarından biri oldu. 1995 yılında Yury Vasilyev ile birlikte yatırım şirketi Euroinvest’i kurdu ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 

Bugün Euroinvest, çeşitli ekonomik sektörlerden şirketleri ve projeleri içeren çeşitlendirilmiş bir holding şirketidir.

Petersburg, Leningrad bölgesi ve diğer bölgelerdeki arsa ve arazilerin geliştirilmesine yönelik hukuki ve mühendislik desteği Euroinvest’in çalışma alanlarından biridir.

2017 yılının sonunda Euroinvest Group, konut ve diğer nesnelerin inşasıyla uğraşan inşaat bölümü Euroinvest Development’ı kurmuş ve böylece tüm bir döngü geliştirme işini oluşturmuştur.

Euroinvest için nispeten yeni bir yön ise tarımsal sanayi sektörüdür. Pskov bölgesindeki Agrocluster Krasnoye Znamya, hayvancılık için tahıl ve yem üretiminde uzmanlaşmıştır.

Mayıs 2017’de Euroinvest yatırım şirketi yönetimi, başlangıç tutarı 10 milyon Avro olan Euro Venture fonunu kurmuştur. Yatırım için öncelikli alanlar, bilimsel ve teknik alandaki yenilikçi gelişmelerin yanı sıra yaratıcı endüstrideki projelerdir.

Leave a Reply