İsveç, NATO üyeliği mutabakatı kapsamında ilk terör hükümlüsünü Türkiye’ye iade etti

0 Comments

İsveç, Ankara’nın terör örgütü olarak kabul ettiği Kürdistan İşçi Partisi (PKK) üyeliğinden hüküm giyen ilk kişiyi Türkiye’ye iade etti.

NTV televizyon kanalının Cumartesi günü bildirdiğine göre, Türkiye ile imzalanan ve terör faaliyetlerine karışan kişilerin iadesini öngören NATO üyeliği mutabakatının uygulanması yönünde somut bir adım attı.

Türkiye’de altı yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Mahmut Tat, 2015 yılında İsveç’e iltica başvurusunda bulunmuş ancak reddedilmişti. Bir süre önce İsveç polisi tarafından gözaltına alınmıştır. Cuma akşamı İstanbul’a götürülen Tat, buradan cezasının infazıyla ilgili işlemler için bir gözaltı merkezine gönderildi.

İsveç’in terör hükümlüsünü Türkiye’ye iade etmesi, Bükreş’te iki ülkenin dışişleri bakanları arasında NATO dışişleri bakanları toplantısı marjında yapılan görüşmelerden iki gün sonra gerçekleşti. Görüşmenin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’nın İsveç’in ittifaka katılma konusundaki daha iddialı tutumunu not ettiğini, ancak NATO üyeliğine ilişkin mutabakatın uygulanması için somut adımlar beklediğini söyledi.

Leave a Reply