Akşener: Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı Türk seçmenlerin tüm gruplarına hitap etmeli

0 Comments

Sağcı muhalefet partisi İYİ Parti’nin lideri Meral Akşener 2 Aralık’ta yaptığı açıklamada muhalefetin cumhurbaşkanı adayının Türkiye’deki tüm seçmen gruplarına hitap etmesi gerektiğini söyledi.

“Aday, Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi (DPP) seçmenlerini kazanmak zorundadır. Akşener Habertürk TV’ye verdiği demeçte, adayın tüm grupların oyunu alması gerektiğini söyledi.

Ana muhalefet ittifakı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti (DP), Demokrasi ve İlerleme Partisi (DEVA) ve Gelecek Partisi’nden oluşmaktadır.

Bu siyasi hareketlerin liderleri Altılı Blok’u kurdular ve Şubat 2022’den bu yana düzenli olarak bir araya gelerek 2023’te yapılması planlanan seçimlere yönelik hazırlıkları ve iktidara gelmeleri halinde ülkenin siyasi sisteminin dönüşümünü tartışıyorlar.

Akşener’e göre muhalefet liderleri birbirleriyle anlaşamazlarsa, seçmenler seçimlerde onları desteklemeyecektir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde İYİ Parti’yi muhalefet ittifakındaki konumunu yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

“Erdoğan 20 yıldır beni (yanına) davet ediyor. Ben neden katılmıyorum? Sayın Erdoğan destekçilerini zenginleştiriyor ve ben halkımızın zenginleşmesini istiyorum. O tek adam yönetimi isterken ben halk yönetimi istiyorum. Sayın Erdoğan zorbalıktan yana, ben özgürlükten yanayım” diye vurguladı.

Muhalefetin adayı konusunda ise Akşener, adaylar hakkında bu kadar çok konuşmayı doğru bulmadığını çünkü “altılı blok “un başkanlık sisteminin yerini almak üzere oluşturulduğunu söyledi.

Leave a Reply