Türkiye, Batı Şeria’daki tırmanıştan “derin endişe” duyduğunu ifade etti

0 Comments

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Doğu Kudüs de dâhil olmak üzere Batı Şeria’da son dönemde tırmanan şiddet olaylarından ve sivil kayıplardan “derin kaygı” duyduğunu ifade etti.

Türk Dışişleri Bakanlığı 3 Aralık’ta yaptığı açıklamada “Toplu infazları şiddetle kınıyoruz” dedi.

Ankara, İsrailli yetkilileri bölgede gerilimin daha fazla tırmanmasını ve ölümleri önlemek için gerekli tedbirleri almaya çağırdı.

Açıklamada, “Son olaylarda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, Filistin Devleti ve halkına başsağlığı diliyoruz” denildi.

Daha önce 2 Aralık’ta İsrail polisi işgal altındaki Batı Şeria’da bir Filistinliyi vurarak öldürmüş, olay polis tarafından saldırı, Filistinli bir yetkili tarafından ise arbede olarak nitelendirilmişti.

İsrail polisi, birkaç şüphelinin Huwara kasabasında güvenlik güçlerine yaklaştığını ve içlerinden birinin “bir bıçak çıkararak polisi birkaç kez bıçakladığını” söyledi. Polis açıklamasında bir şüphelinin “misilleme olarak öldürüldüğü” belirtildi.

İsrail güçleri, Batı Şeria’nın kuzeyinde Nablus’un güneyindeki ana yol boyunca uzanan Huwara kasabasında düzenli olarak devriye geziyor.

Öldürülen adam, 29 Kasım’dan bu yana Batı Şeria’da İsrail güçleri tarafından çatışmalara ya da baskınlara kurban giden dokuzuncu Filistinli oldu.

Leave a Reply